Roboty mobilne optymalizują intralogistykę

Realizacja koncepcji Przemysłu 4.0 pozwala na zwiększenie wydajności, szybkości i zmiany podejścia w przedsiębiorstwach w celu uzyskania lepszych efektów i zwiększenia konkurencyjności na rynku. Dlaczego więc nie wykorzystać oferowanych przez nią możliwości w logistyce firmy?

Zalety mobilnych robotów autonomicznych

W transporcie wewnętrznym zakładów produkcyjnych powoli zaczyna doceniać się zalety automatyzacji. Stosuje się ją na przykład poprzez zamienienie zwykłych wózków widłowych czy AGV na autonomiczne roboty mobilne (AMR). Wyposażone w haki holownicze, przenośniki i półki do transportowania materiałów urządzenia. Dodatkowo mające możliwość komunikacji z nadrzędnymi systemami i obsługi wind, a także z dynamicznym odnajdywaniem tras, zapewniają bezpieczeństwo i znacznie usprawniają pracę. Dzięki robotom mobilnym i inteligentnemu systemowi informatycznemu procesy odbywają się pod kontrolą i można nimi lepiej zarządzać.

Poza tym łatwo je zaimplementować i nie wymagają zewnętrznej infrastruktury do nawigowania. Te wszechstronne roboty doskonale radzą sobie w przypadku gdy na ich drodze pojawia się przeszkoda – omijają ją lub zatrzymują się w momencie kiedy znajdą się przed człowiekiem.

Elastyczność w zastosowaniu autonomicznych robotów mobilnych

Warty podkreślenia jest fakt, że ich elastyczność odnosi się do wielu aspektów. Można ich używać z różnymi modułami i podlegają prostej modyfikacji. Ponadto bezproblemowo, jedynie po wprowadzaniu kilku zmian, udaje się je oddelegować do nowych zadań, zmienić trasę ich przemieszczania się i nauczyć je nowego rozkładu obiektów. Aby wdrożenie odbyło się z sukcesem należy tylko sporządzić mapę budynku (zmapować go), wyznaczyć strefy i wskazać istotne punkty. Przeniesienie robota AMR do innego zakładu nie jest więc trudne i może tam efektywnie pracować zaledwie po kilku godzinach. Co oszczędza czas i daje bardzo dobre efekty.

 

Żródło: Astor

Czytaj więcej