Chcesz zmienić swój łańcuch dostaw? Rozważ technologię łańcucha bloków

Łańcuch bloków został opracowany ponad 35 lat temu jako wiązanie bloków zaszyfrowanych. Obecnie staje się coraz popularniejszy ze względu na większa popularność bitcoina (ta cyfrowa waluta jako pierwsza wykorzystywała publicznie łańcuch bloków). Jest również coraz częściej omawiana w kontekście przemysłu. Warto przyjrzeć się więc jego zastosowaniu.

Zmiana łańcucha dostaw

Technologia łańcucha bloków ze względu na możliwość tworzenia bezpiecznego i niezmiennego rekordu (księgi) transakcji, która można weryfikować i przeglądać w dowolnym momencie, ma szansę na doprowadzenie do zmiany w zakresie łańcucha dostaw.
Łańcuch bloków działa bowiem w ten sposób, że przechowuje zapisane dane i zdarzenia. Ich przeglądanie czy uzupełnianie ich oczywiście możliwe, ale nie da się ich zmienić lub usunąć. Rekordy są więc nienaruszalne i trwałe.

Dzięki temu, zwiększa się wydajność logistyczna i staje się on przejrzysta oraz identyfikowalna. Łańcuch bloków to bezpieczna, cyfrowa i rozproszona opcja dla łańcucha dostaw. Pozwala na przechowywanie, wymianę szczegółowych danych na temat umów czy koordynację logistyki i usprawnienie procesów w czasie rzeczywistym.
Dodatkowo technologia łańcucha bloków zmniejsza ilość opóźnień i co za tym idzie koszty oraz błędy. Ewentualne problemy związane z łańcuchem dostaw mogą być szybciej zidentyfikowane. W efekcie prowadzi to do zwiększenia wydajności.

Trzy zasady łańcucha bloków

Łańcuch bloków opiera się na 3 zasadach, które są jednocześnie jego zaletami:
1. Przejrzystości– interesariusze widzą co dzieje się w dowolnym momencie.
2. Decentralizacji – pojedyncza firma nie kontroluje łańcuchów bloków, bo działają w ramach sieci.
3. Bezpieczeństwie – dane są szyfrowane więc nie można ich sfałszować.
Osiągnięcie przewagi nad konkurencją możliwe jest poprzez wdrożenie inteligentnej produkcji, koncepcji Connected Enterprise i cyfrowej transformacji. Łańcuch bloków pomaga rozwiązać problemy związane z łańcuchem dostaw i dzięki temu może stać się dokładniejszy i bezpieczniejszy. Natomiast logistyka prostsza w utrzymaniu oraz zarządzaniu.

Źródło: Rockwell Automation, Inc

Czytaj więcej